Kaba-Rado już w sobotę

Impreza ma charakter konkursu. Kto najbardziej rozbawi publiczność? To okaże się w najbliższy weekend w podczęstochowskim Radostkowie.

Pomysłodawcy zaznaczają, że to jedyna taka impreza w regionie, dlatego też warta wziąć w niej udział. Wszystko zaczęło się natomiast od pasji. – Działamy na rzecz lokalnej społeczności. Teraz już nawet troszeczkę większej, niż lokalnej – zauważa Konrad Flis, współorganizator Kaba-Rado. Festiwal to okazja do zaprezentowania się amatorskich oraz mających już za sobą pewne doświadczenia na scenie grup kabaretowych.

Dotąd przegląd gościł już występujących z całego kraju, między innymi z Wrocławia, Poznania czy Lublina. Gwiazda tegorocznej imprezy, czyli Kabaret PKS, pochodzi właśnie z ostatniego z tych miast. W zeszłym roku zdobył Nagrodę Publiczności oraz Nagrodę Jury. Festiwal ma właśnie charakter konkursu, a wyróżnienia przyznawane są w dwóch kategoriach. Również widzowie decydują, kto najbardziej przypadł im do gustu.

Kaba-Rado ma swoje korzenie w 2015 r., gdy realizowana była kampania społeczna ”Mykanów Let’s Smile – zarażamy uśmiechem”, która zawitała do sześciu spośród największych polskich miast. Konrad Flis był jej współorganizatorem. – Bardzo jest tutaj pusto, jeśli chodzi o lokalne kabarety i my też staramy się propagować tę formę sztuki – mówi. Dlatego między innymi, z inicjatywy zespołu organizacyjnego Gminnej Stolicy Kultury Radostków 2018, powstała ta właśnie rozrywkowa impreza w powiecie częstochowskim.

Do gminy Mykanów przyjedzie w najbliższy weekend pięć grup. Dwuosobowy Kabaret Rysiek działa dopiero od zeszłego roku, był już jednak za swoje umiejętności nagradzany. Grupa Tumult z Poznania miesza kabaret oraz improwizację teatralną. Artur Dyjas, mający na polu rozrywki kilkuletnie doświadczenie założyciel nieistniejącego już kabaretu Nienażarty, zaprezentuje program stand’upowy. Kabaret “od 0 do 99” parodiuje gwiazdy polskiej i zagranicznej estrady. Kumosie ze Skrzydlowa to grupa pochodząca z Gminy Kłomnice. Dwa lata temu otrzymała nagrodę publiczności w pierwszym Powiatowym Przeglądzie Kabaretowym Kaba-Rado 2017.

Trzecia edycja konkursu rozpocznie się natomiast w sobotę 12 października o 17:00. Impreza odbędzie się w sali OSP w Radostkowie przy ul. Strażackiej 5. Wstęp jest bezpłatny oraz otwarty. Dla zwycięzców przewidziano nagrody rzeczowe, finansowe i symboliczne statuetki.

Krzysztof Rygalik
rygalik@miejska.info.pl
Fot.: Gminna Stolica Kultury Radostków 2018

 

Miejska TV