Konfederacja chce rozbić układ

Jedynie pięć komitetów zarejestrowało listy w całym kraju. Wśród nich jest Konfederacja. Ruch, który zamierza ”przerwać układ okrągłostołowy, który rządzi w Polsce już trzydzieści lat”.

Konfederacja powstała po to, aby wspólnie tworzyć większą siłę, tak jak inne komitety. Nie ma praktycznie komitetu składającego się z jednej partii – wyjaśnia Jacek Pawlikowski, przedsiębiorca, który startuje z drugiej pozycji na liście do Sejmu w okręgu częstochowskim. Ugrupowanie występowało już pod obecnym szyldem w wyborach do Europarlamentu, po których odłączyła się część środowisk. – Nasz skład się troszeczkę zmienił, natomiast pozostały główne partie wchodzące w skład Konfederacji. Łączy nas też to, że nie zmieniamy swoich poglądów i jesteśmy konserwatystami – stwierdza.

Główne środowiska, które zdecydowały się współpracować, to KORWiN, znany wyborcom również jako Wolność, Ruch Narodowy oraz Konfederacja Korony Polskiej. Działają razem od przełomu 2018 i 2019 r., ale dopiero w lipcu sąd zarejestrował partię Konfederacja Wolność i Niepodległość. Pod taką właśnie nazwą zostały zgłoszone listy ugrupowania do Parlamentu, co udało się zaledwie pięciu komitetom. W nadchodzących październikowych wyborach wszyscy konkurenci mają właśnie taki, koalicyjny charakter.

Jedynką w Częstochowie jest Włodzimierz Skalik, przedsiębiorca, lotnik związany z Aeroklubem Częstochowskim oraz zdobywca m.in. tytułu mistrza świata w lataniu precyzyjnym. W przeszłości z powodzeniem startował w wyborach samorządowych z listy PiS i współtworzył Pobudkę Grzegorza Brauna. Sam lider tej chrześcijańskiej organizacji wyraża nadzieję, że Konfederacja będzie krytycznym recenzentem poczynań politycznego układu, który w jego opinii obecnie sprawuje władzę. Wejście koalicji do Sejmu ma zmienić rozkład sił.

Nadrzędny cel, jaki stawia sobie Konfederacja, to właśnie zmiana reguł politycznej gry, które miały zostać ustanowione w okresie transformacji ustrojowej. Nie wyklucza to otwarcia Konfederacji na wyborców, którzy zainteresowani są konkretnymi, codziennymi sprawami, takimi jak chaos w organizacji ruchu drogowego czy walka z wykluczeniem kierowców z miast. – Czasy się zmieniły i dzisiaj samochód jest niezbędny. Większość ludzi potrzebuje go do codziennego życia, a rząd tego nie widzi. Nadal wysoko opodatkowuje kierowcę, jakby poruszał się luksusową rzeczą – mówi Jacek Pawlikowski, który działa jednocześnie w partii KORWiN oraz w Partii Kierowców, jako jeden z jej założycieli. Drugie z ugrupowań nie odnosi się do spraw światopoglądowych, ale właśnie reprezentuje interesy pewnego rodzaju grupy zawodowej. Konfederacja poprzez zmiany w systemie podatkowym zamierza dla przykładu obniżyć cenę benzyny do ok. 3 zł za litr.

Sondaże poparcia nie dają Konfederacji gwarancji wejścia do Parlamentu, mimo że w części badań z tego miesiąca ponad 5 procent wyborców deklaruje, że odda na nią głos. Ugrupowanie, jeszcze jako komitet wyborców, przeżyło już rozczarowanie w dniu eurowyborów. Wstępne prognozy exit poll, dające ponad 6 punktów procentowych poparcia, różniły się od wyników ogłoszonych po zliczeniu wszystkich głosów. Okazało się, że Konfederacja nawet nie przekroczyła wymaganego progu.

Również w 2015 r. w wyborach do Sejmu KORWiN uzyskał 4,8-procentowe poparcie. Kandydaci uważają jednak wejście do Sejmu i forsowanie swoich postulatów wyborczych za jak najbardziej realne. – Gdybym nie wierzył, to bym nie działał – stwierdza Jacek Pawlikowski. – W demokracji niestety rządzą media, bo większość ludzi nie interesuje się polityką, chyba że w okresie wyborów, i dostaje fałszywe informacje. To jest nasza bolączka. Dopóki media będą publiczne lub upolitycznione, mamy małe szanse.

Szereg kandydatów Konfederacji do Sejmu z okręgu częstochowskiego, obejmującego samo miasto oraz powiaty częstochowski, kłobucki, myszkowski oraz lubliniecki, zajmują osoby nie działające aktywnie w partiach politycznych. Jednocześnie trzecią pozycję na liście zajmuje Bogusław Adamowicz, należący do Ruchu Narodowego. Kandydują również osoby reprezentujące marginalizowane środowiska, m.in. z pozycji siódmej Władysława Rynkiewicz, która jest działaczką antyszczepionkowego ruchu Stop NOP czy też z ostatniego miejsca Rafał Gawenda, związany z Fundacją Pro – Prawo do życia.

Konfederacja prezentuje siebie jako formację wolnościową, narodową, katolicką, a przy tym jedyną prawicową frakcję spośród ubiegających się o uwagę wyborców. W kampanii do Europarlamentu koalicja koncentrowała się na negatywnych skutkach przynależności Polski do Unii Europejskiej. Obecnie występuje z takimi postulatami, jak obniżenie podatków, łącznie z dobrowolnym ZUS-em, ochrona tradycyjnej rodziny, reforma sądownictwa, w tym wprowadzenie elektronicznych doręczeń, czy też wzmocnienie sił zbrojnych. 3 października Częstochowę odwiedzili liderzy Konfederacji, na czele z Grzegorzem Braunem. Główne postulaty ugrupowania przedstawia ”Sto ustaw Mentzena”, czyli katalog propozycji wiceprezesa partii KORWiN.

Krzysztof Rygalik
rygalik@miejska.info.pl

Więcej: Sto ustaw Mentzena

 

Lista kandydatów Konfederacji Wolność i Niepodległość do Sejmu RP w okręgu 28:

1. Włodzimierz Skalik – przedsiębiorca
2. Jacek Pawlikowski – przedsiębiorca
3. Bogusław Adamowicz – psycholog
4. Bartłomiej Biegas – inżynier mechanik
5. Paweł Klimczak – przedsiębiorca
6. Zofia Surowiec – inżynier rolnik
7. Władysława Rynkiewicz – doradca zawodowy
8. Agata Aneta Polak – przedsiębiorca
9. Barbara Piątek – history
10. Cecylia Musialik – ekonomista
11. Grażyna Matusiak – ekonomista
12. Katarzyna Ermer – kucharz
13. Rafał Gawenda – specjalista do spraw logistyki

Miejska TV