Mieszkanie plus w Częstochowie

W ramach rządowego programu Mieszkanie Plus ma powstać od czterystu do sześciuset mieszkań przy ulicy Wiolinowej na częstochowskiej Grabówce. W planach jest budowa w sumie ośmiu bloków.

Osiedle powstanie na gruntach, które stanowią własność Skarbu Państwa i zostały przekazane przez Prezydenta Miasta do Krajowego Zasobu Nieruchomości. Teren ma powierzchnię 5,6 ha. – Częstochowa zasługuje na lepszą przyszłość i rozwój, potrzebuje bodźców przyciągających młodych wykształconych Polaków do zamieszkania i pracy w naszym mieście – mówi Mirosław Matyszczak, Prezes Zarządu Regionalnego Funduszu Gospodarczego S.A.

8 października został podpisany list intencyjny o współpracy przy realizacji inwestycji pomiędzy właśnie RFG S.A., który ma siedzibę w Częstochowie, spółką PFR Nieruchomości S.A. i Krajowym Zasobem Nieruchomości. Środki na sfinansowanie inwestycji będą pochodziły z funduszu zarządzanego przez spółkę PFR Nieruchomości S.A., a partnerem projektu będzie RFG S.A.

W założeniach powstanie osiem budynków wielorodzinnych, czyli od 400 do ponad 600 mieszkań. Inwestycja będzie realizowana etapowo. Na terenie osiedla planowane są place zabaw i miejsca rekreacji, a także powierzchnie usługowe i komercyjne. Koncepcja urbanistyczna obejmuje miejsca parkingowe. Przewiduje się też połączenie przyszłego osiedla z innymi częściami miasta komunikacją publiczną.

RFG zapowiada, że będzie dążyć do zachowania jak największej ilości drzew na obszarze budowy. Spółka dysponuje decyzją o uwarunkowaniach środowiskowych dla planowanej inwestycji, a także decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, która stała się prawomocna 8 sierpnia tego roku.

Mieszkanie Plus przede wszystkim ma zwiększyć dostępności mieszkań i wspierać osoby, dla których uzyskanie własnego lokum jest z różnych względów niemożliwe. Program ma dwa główne filary, czyli budowę mieszkań socjalnych i komunalnych oraz na wynajem lub wynajem z opcją dojścia do własności. W ramach drugiej z wymienionych części rynkowej powstało 867 lokali w Białej Podlaskiej, Wałbrzychu, Gdyni, Jarocinie oraz Kępnie, a 1002 są w trakcie budowy w Katowicach, Jarocinie, Dębicy, Kępicach oraz Mińsku Mazowieckim. Na etapie projektowania jest kolejnych 18 tys. mieszkań. Grunty przeznaczone pod program mogą pozwolić na budowę do 120 tys. mieszkań.

KR
Źródło: RFG S.A.
Fot.: Krajowy Zasób Nieruchomości

 

Miejska TV