Wojewódzkie ćwiczenia w Starym Cykarzewie

Ćwiczenia z zakresu zarządzania kryzysowego przeprowadzono w powiecie częstochowskim. Służby sprawdzały, jak radzą sobie w sytuacji wypadku w okolicy przejazdu kolejowego.

Doszło do kolizji pociągu z cysternami przewożącymi olej napędowy i autobusu, który przewoził ludzi. Sytuacja była na tyle poważna, że wymagała zaangażowania znacznych sił szeregu służb, w tym policji, inspekcji i straży, ratownictwa medycznego, Wojsk Obrony Terytorialnej, kolejarzy. Taki był scenariusz wojewódzkich ćwiczeń z zakresu zarządzania kryzysowego ”Przejazd 19”, w które było w sumie zaangażowanych ponad dwieście osób.

Akcję przeprowadzono 6 listopada przy ul. Kolejowej w Starym Cykarzewie w gminie Mykanów, w północnej części powiatu częstochowskiego. – Raz do roku przynajmniej staramy się organizować takie szkolenia – mówi Alina Kucharzewska z Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Ćwiczenia przewidują działania w różnych okolicznościach i miejscach, np. na autostradzie. Pozwalają scalić różne instytucje i wspólnie przetestować plany działania kryzysowego.

Krzysztof Rygalik
Fot.: Krzysztof Rygalik

 

Miejska TV